Sayfalar

Diğer

Yarışma sorumuz 1;   Biraz mantık(en az Lise 1.sınıf  öğrencileri için) Sizce nasıl bir cümle kurdu?

Soru : Bir yolcu İstanbul’dan Bursa’ya gitmek için gece yarısı geldiği İzmit’te ana yolun ikiye ayrıldığını görüyor .Otomobilini durdurup  yolun kenarında bulunan bir yayaya hangi yoldan Bursa’ya  gidebileceğini soruyor? Adam yolu bilmediğini fakat  2 yol ayırımındaki  evde oturmakta olan ikiz kızkardeşlerin kendisine yardımcı  olabileceğini söylüyor. Yalnız kendisini şöyle uyarıyor; İkiz kızkardeşlerden biri hep doğruyu söyler , diğeri ise hep gerçeğin tersini söyler veya gösterir(yalan söyler anlamında) Ayrıca da çok konuşmayı sevmezler hemen kapıyı yüzünüze kapatacaklardır. 
 Yolcu gidip kapıyı çalıyor ve kapıya çıkan ikiz kızkardeşlerden birinin hep yalan söyleyeni mi yoksa hep doğru söyleyeni  mi olduğunu bilemeyeceğinden öyle bir soru sorar ki vereceği cevaptan tek seferde Bursa yolunun hangisi olduğunu anlar teşekkür ederek otomobiline biner ve Bursa yoluna sapar.


Yarışma sorum;  yolcu kapıya rastgele çıkan ikiz kızkardeşlerden  birine nasıl bir cümle kurdu veya  ne sordu?

Açıklamalı Cevabınızı  kemal_turkeli@yahoo.com adresime bekliyorum.
                       Click to view
Cevaplayanlar kabul ederse ve İsterlerse doğru cevabı bilebilenlerin isim, soyadı ,yaşadığı şehir ve okuduğu okulun  adını  sorunun altına yazabiliriz.


             

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder